Ученикам

Беседы по безопасности жизнедеятельности

 Виховна година за темою


Поняття про джерела струму, їх небезпечність для життя та здоров’я людини.
 
                                                                                                 Виконав: Угненко О.І
 
Тема. Поняття про джерела струму, їх небезпечність для життя та здоров’я людини.
Мета. Познайомити учнів з джерелами струму, дати поняття «електроприлад», навчити  діям при виявленні обірваного електричного дроту; розвивати спостережливість, вміння правильного швидкого реагування в небезпечних ситуаціях; виховувати обережне ставлення до свого життя та життя інших людей.
.
Обладнання: малюнки з зображенням електроприладів, картки з завданнями для груп.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація знань.
- Що допомагає нам зробити наше житло охайним і чистим? (часте прибирання у нашій оселі)
- Чим прибирали колись, багато років тому? (віником підмітали, а вологою ганчіркою прибирали)
- А як обігрівали колись житло? (палили в печі, у грубках, камінах)
- А їсти як готували? (на вогнищах, у печі)
ІІІ. Мотивація діяльності.
- А чи змогли б ми зараз, коли нам треба стільки всього встигнути зробити, користуючись дровами, вогнем у печі, віником, свічками для освітлення, відчувати себе зручно і комфортно у своїх помешканнях? ( Напевно, ні)
ІV. Оголошення теми і мети.
- Відгадайте загадки і ви дізнаєтесь, про що ми сьогодні говоритимемо на нашому занятті.
Загадки.
1. Вона іде по проводах
І є у селах і містах. (електрика)
2. Наче сонечко мале
Є у нас на стелі.
Кожний вечір світлом залива оселі. ( електрика )
- Так, ви здогадалися, що мова піде про електрику.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда.
- Без електрики важко сьогодні уявити своє життя. Вже багато років служить вона людині і приносить багато користі.
- Щоб зробити своє життя зручним, людина наповнила його різними приладами.
- Прилади. Які працюють за допомогою електричного струму, називаються « електроприладами ».
- Назвіть, будь ласка, які електроприлади ви знаєте.
( Діти називають прилад і на дошці з’являється малюнок з його зображенням)
- Які ще електроприлади є у вас вдома?( кип’ятильник, соковижималка, кухонний комбайн і т. д. )
2. Робота в групах.
- У кожної групи є картка, на якій описано роботу певного електроприладу. Уважно прочитайте і скажіть, про який прилад йде мова. Якщо здогадаєтесь, то прикріпіть свою картку під зображенням цього приладу, що є на малюнку на дошці.
Картка 1.Нагріває воду до необхідної температури. При закипанні води подає знак або автоматично вимикається.
Картка 2. Має голубий екран, який дозволяє побачити все, що відбувається навколо нас і у світі. Говорить, співає, показує, розказує.
Картка 3. У ньому довгий час можуть зберігатися різні продукти, але вони не псуються швидко, бо знаходяться при низькій температурі.
Картка 4. Вбирає, всмоктує у себе пил, бруд і невеличке сміття, гудить, але не страшний, хороший в домі помічник.
Картка 5. Швидко перемішує і збиває різні муси, коктейлі, креми.
Картка 6. Дмухає то холодним, то гарячим повітрям, сушить волосся, вкладає зачіску.
Картка 7. Замочує, перекручує, пере, викручує і трішки висушує білизну і одяг.
3. Правила користування побутовими електроприладами.
Щоб запобігти ураженню електричним струмом, не можна:
- залишати електроприлади ввімкненими без догляду;
- користуватися несправними приладами, саморобними побутовими приладами, особливо великої напруги;
- вмикати в одну розетку одночасно декілька приладів;
- торкатися оголених ділянок у місцях з'єднання приладів з клемами, вилкою, між собою;
- використовувати електричні прилади не за призначенням та не ознайомившись попередньо з інструкцією.
4 Правила поведінки при виявленні обірваного електричного проводу.
Небезпечно наближатися до обірваного електричного проводу. Якщо провід не покрито ізоляцією, то він становить загрозу для життя людини. Доторкнувшись до нього, можна отримати ураження внутрішніх органів. Відкинути провід можна лише за допомогою сухої деревини чи гуми.
Якщо ви побачили обірваний електричний провід, не торкайтеся його та не намагайтеся прибрати. Негайно повідомте дорослим про місцезнаходження обриву.
5. Правила поведінки поблизу електрощитової, лінії електропередач.
Небезпечно знаходитись поблизу електричних щитків і лінії електропередач. Не можна торкатися проводів під напругою. Необачний рух може призвести до ураження електрострумом.
Перша допомога при враженні електричним струмом
 
 
Організм відчуває шкідливий вплив електричної енергії, або піддавшись дії розрядів атмосферної електрики (удар блискавки), або при випадковому зіткненні з електричним струмом.
Явища, що виникають від зіткнення з електричним струмом, залежать від ряду умов, серед яких головну роль грають властивості електричного струму і функціональний стан самого організму. Властивості електричного струму визначаються характером струму (постійний або змінний), напругою і частотою його, напрямом, тривалістю дії. Постійний струм діє швидше, ніж змінний, але змінний небезпечніший за постійний при відносно невеликій його напрузі і низькій частоті, оскільки опір тканин змінному струму слабкіший, ніж постійному. Збільшення частоти періодів зменшує шкідливу дію струму. Високочастотні струми не небезпечні і застосовуються з лікувальною метою.
Сила струму виражається відношенням напруги струму до того опору, який мають при цьому тканини. При одній і тій же напрузі вона тим більше, чим менше опір тканин. Шкідливий вплив струму буде значно більшим при дії на вологу шкіру, тоді як суха шкіра чинить більший опір електричному струму. У опорі електричному струму істотну роль грає величина поверхні тканини, дотичної з електродами.
Істотне значення має те, через які органи проходить струм, що можна встановити, сполучаючи в думках місця входу і виходу струму. Особливо небезпечно проходження струму через серце, головний мозок, оскільки це може викликати зупинку серця і дихання. Взагалі при будь-якій електротравмі є враження серця. У важких випадках розвивається картина, що нагадує кардиошок: частий м’який пульс, пострадалий блідий, наляканий, задишка, нерідко спостерігаються судоми, зупинка дихання.
Ступінь порушень, що викликаються електричним струмом, залежить від тривалості дії струму. Відомо, що струм навіть високої напруги і великої сили не є смертельним якщо діє менше 0,1секунды. Чутливість до електричного струму різна у різних видів тварин і даже індивідів одного виду. Функціональний стан організму, його нервової системи грає в цьому відношенні значну роль: чим більш збудлива нервова система, тим різкіше її реакція при пропусканні струму. Електричний струм великої сили діє і безпосередньо на тканину. У місцях входу і виходу струму (найчастіше на руках і ногах) спостерігаються важкі електроопіки аж до обвуглювання. У легших випадках є так звані мітки струму - округлі плями від 1 до 6 см в діаметрі, темні всередині і синюваті по периферії. На відміну від термічних опіків волосся не обпалене.
Загальна дія електричного струму на організм (залежно від сили) виявляється головним болем, нудотою, нерідко почастішанням серцевого ритму і дихання, підвищенням тиску і подальшим деяким його падінням, паралічем м’язів, набряком і водянкою.
Дія сильного струму (100мА і вище) унаслідок збудження нервової системи спочатку викликає підвищення тиску і задишку. Потім наступає гальмування ЦНС, яке супроводжується значним пониженням тиску, ослабленням і навіть тимчасовою зупинкою дихання, затьмаренням свідомості, іноді її втратою. Такий стан може виявитися у вигляді "уявної смерті". При наданні своєчасної допомоги нерідко вдається відновити життєві функції. При електрошоку можуть наступити судоми, параліч дихання і повна зупинка роботи серця.

 
НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА
Перш за все потерпілого звільняють від контакту з електрострумом (якщо це не зроблено раніше). Вимикають джерело електроживлення, а якщо це неможливо, то скидають обірваний дріт дерев’яною сухою палицею.
Якщо людина, що надає допомогу одягнена в гумові чоботи і рукавички, то можна відтягнути потерпілого від електропроводу.
При зупинці дихання проводять штучне дихання, вводять серцеві і серцево-судинні засоби
( 0.1% розчин адреналіну - 1 мл, кординамін - 2 мл, 10% розчин кофеїну - 1 мл підшкірно), засоби, стимулюючі дихання ( 1% розчин лобеліну - 1 мл внутрішньовенно поволі або внутрішньомишечно).
Накладають стерильну пов’язку на електротравму.
Штучне дихання не припиняють протягом тривалого часу. При зупинці серця - непрямий масаж серця, внутрішньосерцеве введення розчину адреналіну і 10 мл 10% розчину хлориду кальцію.
Госпіталізація. Транспортування лежачи на носилках в опікове або хірургічне відділення.
 
VІ. Закріплення вивченого.
- Електроприлади допомагають людям, але при неправильному їх використанні може статися біда ( пожежа, поразка електрострумом, опіки ).
- Давайте подумаємо і скажемо, як треба поводитись з електроприладами, щоб не сталася біда.(Учні формулюють основні правилакористування побутовими електроприладами,правила поведінки поблизу електрощитової, лінії електропередач, повторюють правила невідкладної допомоги постраждалому від контакту з електрострумом.)
VII.Підсумок заняття.
-Що нового дізналися на занятті? Як слід поводитися з електрикою?
 
Бесіда у 1-А класі
Підготувала Тимофєєва  О.М.
Тема:                  Правила переходу вулиці після висадки з транспорту
Мета:    Розповісти учням  як обминати транспорт, що стоїть; Як користуватися пішохідним переходом;  Що називаємо острівцем безпеки;  Як переходити вулицю в невстановленому місці. Обговорити правила безпеки на зупинках громадського транспорту. Виховувати повагу та життєву необхідність виконання правил дорожнього руху
Наочність: таблиці правил дорожнього руху
Хід заняття
І Орг.момент
ІІ Повідомлення теми та мети заходу
ІІІ Основна частина. Правила
Очікувати транспорт слід у призначеному місці. Якщо ж його немає, потрібно очікувати на тротуарі або на узбіччі. Не можна стояти спиною до транспорту, що наближається. Небезпечно стояти в першому ряді: коли до зупинки підходить транспорт, юрба може штовхнути під колеса. Не можна намагатись увійти в транспорт, який уже від'їжджає.        
Після виходу з транспорту не слід поспішати відразу переходити на другий бік вулиці, краще зачекати, доки транспорт від'їде.
Посадка й висадка з ТЗ
Посадку й висадку пасажирам дозволяється здійснювати після зупинки транспортного засобу. У задні двері автобуса пасажири заходять, а в передні — виходять. Якщо є треті, середні двері, у них можна входити та виходити.
Якщо в транспорт заходить інвалід, жінка з маленькою дитиною, літні пасажири, слід пропустити їх уперед, допомогти ввійти. Якщо вони виходять — допомогти вийти.
Входити в транспортний засіб-можна лише в тому випадку, якщо він остаточно зупинився. Упродовж темного часу доби слід уникати порожніх зупинок. Очікувати транспорт краще в багато людних місцях, на добре освітленій зупинці.
Правила переходу вулиці після висадки з транспорту
Серед причин ДТП на п'ятому місці перебуває неправильний вихід на проїжджу частину з-за транспорту, що стоїть, особливо в місцях зупинки автотранспорту. Надто часто після виходу з тролейбуса чи автобуса пасажир поспішає на інший бік вулиці і не йде до переходу, а переходить біля зупинки. Обминаючи при цьому транспортний засіб, який ще не відійшов від зупинки. У таких ситуаціях і для пішоходів, і для водіїв виникають ускладнення: по гіршується видимість і як результат — несподівана для пішохода поява автомобіля, або для водія — поява пішохода. Саме тоді ймовірність нещасного випадку різко зростає.
Уникнути його допоможуть правила, яких слід дотримуватися.
Якщо ви їхали громадським транспортом, то, виходячи на зупинці, повинні йти до тротуару чи узбіччя. Для переходу на протилежний бік вулиці слід користуватися підземним переходом або пішохідним переходом на перехрестях. Якщо ж таких" немає, то дорогу переходять лише тоді, коли транспорт відійде від зупинки і видимість в обидва кінці буде доброю.      .
Місця для переходу позначаються спеціальними знаками й дорожньою розміткою — «зеброю» та «острівцем безпеки».
Якщо ви — пасажир трамваю, який рухається посередині до роги з багаторядним рухом, то, виходячи з нього, подивіться праворуч і переконайтесь у відсутності небезпеки. А тоді вже йдіть до тротуару, звільняючи проїжджу частину. Пам'ятайте, що водії транспортних засобів чекатимуть, доки стоїть трамвай.
Під час виходу на зупинці з автобуса слід пройти до тротуару, дійти до пішохідного переходу або перехрестя і, переконавшись, у безпеці, виходити на проїжджу частину для переходу вулиці.
Трамвай, що зупинився, обходять лише спереду (у цьому випадку видно зустрічний трамвай) і лише пішохідним переходом..
Перехрестя, де рух регулюється світлофором або регулювальником, називається регульованим. Під час переходу таких перехресть слід Керуватися сигналами світлофора або жестами регулювальника'. Якщо ж перехрестя нереґульоване (або ввімкнено лише жовтий сигнал світлофора), пішохід повинен бути максимально обережним. Хоча водій, який повертає, повинен пропустити пішоходів, не поспішайте переходити, якщо не переконалися, що водій пропускає вас. На жаль, водії часто ігнорують це правило. Будьте вдвічі більш обережними, переходячи перехрестя в погану погоду, в умовах поганої видимості та слизької дороги.       .
ІV Підсумок заняття
 
 
Позакласний захід на тему
«Загальні відомості про зріджений
та природний газ»
 
 
Вчитель: Соловей М.М.
 
Тема: Загальні відомості про зріджений та природний газ
Мета: Поглибити знання дітей про природні ресурси. Дати уявлення про різні види газу пропан, метан… Дати загальні уявлення про використання природного газу. Навчити дітей обережному поводженню з побутовим газом. Виховувати обережність та турботу про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких
Обладнання: Таблиці з техніки безпеки «Використання природного газу», тематичні плакати, малюнки дітей на тему «Обережно газ!», предмети захисту при небезпечній ситуації, (маска, респіратор, противогаз) 
Хід заняття:
ЧИМ ПРИРОДНИЙ ГАЗ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД СКРАПЛЕНОГО? А ПРОПАН ВІД МЕТАНУ...
На газі двигуни внутрішнього згоряння працювали ще в доавтомобільную епоху Взагалі багато хто забув,
але перший в світі автомобіль так само працював саме на газе.Теперь для харчування автомобільних двигунів використовують два різних типи газу - метан або пропан-бутанова суміш.
Стиснутий газ
Стиснений газ (метан, природний газ, біогаз) досить давно використовується як пальне для ДВЗ. Можливо переобладнання для роботи на метані практично будь-яких бензинових двигунів (карбюраторних, інжекторних) і навіть дизельних (хоча обсяг доробок останніх істотно вище і це не завжди економічно доцільно). Крім традиційного видобутку газу, метан можна отримувати при переробці органічних відходів (біогаз). Метан - це той самий природний газ, який по магістральних газопроводах надходить в міста і згорає в конфорках побутових газових плит. Саме про цей газ найчастіше по осені сперечаються уряду Білорусі і Росії, тим самим додаючи сезонності в роботу установників автомобільного газового обладнання. "Газ подорожчає з нового року!" - Розноситься слух. І, хоча подорожчає зовсім не той газ, на якому їздить більшість автомобілів, автосервіси в Білорусі потім кілька тижнів сидять без роботи: поки ще обиватель розбереться, на який-там газ піднімуть ціну.
Втім, переобладнання автомобілів для роботи на метані не дуже популярно в нашій країні. При використанні метану в якості моторного палива виникає одна проблема - його можна зберігати тільки в стислому вигляді під тиском в 250 атмосфер, для чого потрібні дуже міцні балони.Якщо робити їх із сталі, то доведеться возити з собою батарею балонів вагою до півтора тонн - такий баласт можуть взяти на борт тільки вантажівки і автобуси, та й то ціною істотного зменшення вантажопідйомності. Є металопластикові балони. Вони легше, але і значно дорожче сталевих. Переобладнання автомобіля для роботи на метані більш дороге, ніж для роботи на зрідженому газі. Заправок метанових в Білорусі мало, запас ходу автомобіля на метані невеликий - багато балонів просто не поміщається в багажнику. Нещодавно ціна на метан в Білорусі була істотно підвищена, до 1250 рублів за куб (що приблизно дорівнює 1 літру скрапленого газу). Всі ці фактори призвели до того, що переобладнання автомобілів для роботи на метані, на сьогоднішній день, в принципі не доцільно.
Втім є один спосіб використання метану як палива, який, на наш погляд, може мати перспективи в Білорусі - домашні заправні станції. Такі існують і навіть користуються популярністю в скандинавських країнах, Італії. Така заправка розміщується на території вашого приватного будинку і живиться до загальної системи газопостачання. Потужність насоса значно менше, ніж потужність промислового устаткування АГНС, однак за ніч ваша заправна станція заправить автомобіль і вперед - намотуйте кілометри.Ви власник заправної станції.
                  
Плюси
 * До підвищення ціни, метан забезпечував економію в порівнянні 
Зріджений углевододородний газ пропан-бутан в системах газопостачання
Використання Прон-бутану для опалення та газопостачання.
________________________________________

Зріджений газ в системах газопостачання
Для систем газопостачання використовується природний і зріджені вуглеводневі гази, що є продуктами переробки попутного нафтового газу та газу нафтопереробних заводів. В залежності від призначення об'єкта, що використовує скраплений газ, мають значення складу газу і спосіб його випаровування. Для побутових установок склад газу в основному зумовлює умови його випаровування з урахуванням забезпечення необхідної витрати, а для промислових установок - спосіб випаровування, причому не тільки з урахуванням необхідного витрати газу, але й технологічного режиму.
До скрапленим вуглеводневим газів відносяться такі вуглеводні, які за нормальних умов знаходяться в газоподібному стані, а при відносно невеликому підвищенні тиску (без зниження температури) переходять у рідкий стан. При зниженні тиску ці вуглеводневі рідини випаровуються і переходять в парову фазу [в подальшому викладі термін «пар» застосовується при наявності рідкої фази (наприклад, в балонах або резервуарах), а термін «газ» - за відсутності рідкої фази (наприклад, в трубопроводах, транспортують газоподібні вуглеводні)]. Це дозволяє перевозити і зберігати зріджені вуглеводні з як рідини і контролювати, регулювати і спалювати газоподібні вуглеводні як природні та інші горючі гази.
Для забезпечення умов безпеки при використанні скраплених вуглеводневих газів, а також правильного поводження з цим паливом необхідно враховувати такі основні особливості газоподібних вуглеводнів, що входять до складу зріджених газів.
1. При невеликому тиску вони легко переходять у рідкий стан, тому їх зберігають, транспортують, розподіляють і використовують під тиском власних парів. Тиск цих парів є функцією температури навколишнього атмосфери.
2. В газоподібному стані вони значно важче повітря; їх відносна щільність по відношенню до повітря знаходиться в межах 1,5-2,1, що повинно обумовити багато прийоми безпечної експлуатації систем газопостачання за допомогою зріджених газів різного призначення. Щільність зріджених газів по відношенню до води становить 510 - 580 кг/м3 тобто вони майже в два рази легше води.
3. Прихована теплота пароутворення досить незначна (приблизно 116 кВт / кг), тому витрата тепла на випаровування зріджених газів становить близько 0,7% потенційно міститься в них теплової енергії.
4. В'язкість дуже мала, що полегшує транспортування газів по трубопроводах, але сприяє витокам (чого, в свою чергу, сприяє підвищений тиск парів).
5. Низькі межі займання (вибуховості) в повітрі. Різниця між нижньою і верхньою межами вибуховості незначна, отже, при спалюванні газів допускається застосування високого відносини повітря - зріджений газ.
6. Дифузія газів в атмосферу здійснюється повільно, особливо при відсутності вітру. Тільки при великій швидкості вітру змішання парів зріджених газів і повітря прискорюється.
7. Відкрите полум'я запалює газоповітряну суміш в межах нижньої і вищої кордонів вибуховості.
8. Вони мають невисокими температурами займання щодо
більшості інших горючих газів.
9. Газовоздушпая суміш може бути доведена до концентрації нижче межі вибуховості за умови змішання цієї суміші зі значними обсягами азоту, двоокису вуглецю або водяної пари.
10. Значні обсяги води, що розпорошуються в газоповітряну суміш, знижують можливість запалювання газоповітряної суміші.
11. Тиск парів зріджених газів значно вище тиску парів бензину. Тому зріджені гази повинні зберігатися тільки в закритих резервуарах під тиском, обладнаних пристроями, що забезпечують безпеку експлуатації.
12. При зберіганні зріджених газів у відкритих резервуарах гази випаровуються, утворюючи з повітрям вибухонебезпечну суміш навіть за умови, якщо температура повітря трохи нижче температури кипіння рідини, тобто навіть при температурах значно нижче 0 ° С.
13. При прискореному відборі парів зріджених газів з резервуарів температура рідини знижується, зменшується також тиск парів в резервуарі. Прискорений відбір рідини не знижує тиск у резервуарі.
14. Коефіцієнт об'ємного розширення зріджених газів дуже великий. При підвищенні зовнішньої температури рідина значно розширюється в резервуарах. Тому при заповненні резервуарів зрідженими газами зберігають вільний простір (приблизно 15% місткості резервуара).
Категорично забороняється заповнювати повністю резервуари. Система регулювання ступеня наповнення резервуарів повинна бути такою, щоб можна було контролювати ступінь їх заповнення або визначати наливну масу зріджених газів.
15. При контакті зі зрідженими газами під час їх відкачування або закачування в резервуари і внаслідок прискореної абсорбції тепла рідини при її випаровуванні у відкритому просторі можливо обмороження рук, якщо зношені рукавиці.
16. Можливе утворення конденсату при зниженні температури до точки роси або при підвищенні тиску.
17. Зріджені гази є хорошими розчинниками нафтопродуктів і гуми. У зв'язку з цим в розподільних системах зріджених газів повинні застосовуватися спеціальні мастила для усунення витоків газу та замінники гуми, стійкі проти їх розчинення зрідженими газами.
18. У нормальному стані зріджені гази не отруйні і не володіють запахом. Їх вміст у повітрі більше 30% (чого на практиці не буває) викликає деяку втрату чутливості у людини.
Тривалий досвід експлуатації зріджених газів в країнах співдружності і за кордоном свідчить про безпеку, винятковій простоті обслуговування і економічності установок, що працюють на цих газах.

Сфера застосування зрідженого газу.
Застосування в побуті
Будучи універсальніше твердого та рідкого палив, скраплений газ у багатьох відношеннях є ідеальним видом комунально-побутового палива, яке робить споживача незалежним від таких монопольних постачальників енергії, як газові та електричні компанії. Чистота продуктів згоряння, простота конструкцій пальників і апаратури, легкість контролю і виведення відхідних газів; можливість постачання в балонах різної місткості дозволяють застосовувати скраплений газ у віддалених районах, а також при наявності одиночного газовикористовуючого обладнання або сезонному опаленні помешкань і т.п.
Зріджений газ - зручне, практично нешкідливе і добре кероване (особливо при приготуванні їжі) паливо. Хоча природний газ в даний час займає панівне становище, не завжди економічно доцільно постачати їм всіх без винятку споживачів, оскільки будівництво протяжних відводів виправдане лише при достатньо великих масштабах споживання. З цієї причини як в Європі і в США, так і в нашій країні велике число населених пунктів не має зв'язку з магістральними газопроводами. У них організують постачання зрідженим газом у балонах або по трубопроводу місцевого значення.Зріджений газ використовують на багатьох сільськогосподарських фермах, в готелях і приватних будинках, які віддалені від районів з розвиненою мережею газопроводів або є занадто незначними споживачами.
У побуті зріджений газ використовують для приготування їжі, опалення приміщень, підігріву води, знищення побутових відходів та ін
Використання зрідженого газу для домашнього приготування їжі.
Побутові кухонні плити та плитки, що працюють на зрідженому газі, за розмірами і продуктивності, мало чим відрізняються від аналогічного устаткування, що працює на природному газі.
Сучасні кухні обладнають системами автоматичного розпалу за допомогою спеціальних пілотних або електричних (іскрових або з ниткою розжарювання) запальних пальників. Іноді застосовують системи регулювання температури нагріву кухонного посуду, які працюють за принципом контактних датчиків, що стикаються з дном посуду при установці їх на конфорку.
Портативні плити, що працюють на зрідженому газі і призначені для туристичних і пересувних будиночків, рідко оснащують перерахованим обладнанням. Зазвичай їх запалюють сірником або запальничкою і регулюють вручну.
Використання зрідженого газу для опалення.

Зріджений газ одержав широке поширення, як паливо, використовуване для опалення як виробничих, так і житлових приміщень. Це обумовлено рядом незаперечних переваг таких як: економічність; комфортність; безпека; екологічно чистота; автономність; швидка окупність устаткування і т.д.
Газові холодильники
Всі побутові газові холодильники працюють за принципом абсорбційного охолодження. Компресорні холодильники більш ефективні, ніж газові, тому застосування газових холодильників обмежується районами, де виключно дорога електроенергія (або немає можливості її підведення), або особливими умовами, серед яких найбільш істотні безшумність роботи і відсутність рухомих деталей. Однак зріджений газ досить широко використовується у побутовій холодильній апаратурі.
З точки зору економії, переважніше використання газових холодильників оскільки міститься в зрідженому газі енергія практично еквівалентна енергії у вихідному продукті (0,98), а в електриці міститься лише третя частина від енергії первинного палива, крім того газові холодильники обходяться значно дешевше електричних, якщо враховувати продажну вартість і витрати на експлуатацію.
Системи повітряного кондиціонування
Системи повітряного кондиціонування, повністю працюють на зрідженому газі, зустрічаються вкрай рідко. В основному, ці системи працюють за принципом абсорбційного циклу, такому ж, як і газові холодильники. Однак якщо в домашніх газових холодильниках і заморажівателях робочою рідиною є водний розчин аміаку, то в повітряних кондиціонерах, до водно-аммиачному контуру може пристроюватися контур, що працює з холодоагентом у вигляді водного розчину бромистого літію. У цій системі використовується також принцип "газліфтного насоса" для подачі концентрованого розчину в абсорбер. Для охолодження конденсатора можуть бути використані як вода так і повітря.
Використання зрідженого газу для інших побутових потреб.
В інших областях побутового сектора споживання скрапленого газу відносно невелике. Працюють на зрідженому газу сміттєспалювачів використовуються там, де немає централізованого збору відходів або де через небезпеку забруднення навколишнього середовища відходи не можна спалювати на багатті. Такі бездимні не пахли сміттєспалювачів застосовують також у лікарнях і госпіталях, на бойнях для ліквідації антисанітарних або небажаних шкідливих відходів.
У продажу, в широкому асортименті, є велика кількість всіляких ліхтарів, прожекторів, паяльних ламп і т.д., що працюють на зрідженому газі та призначених для використання в кемпінгах пересувних і туристичних будиночках, яхтах, для різного роду будівельних та ремонтних робіт.
Використання скрапленого газу в якості моторного палива.
Останнім часом широкого поширення набуло застосування зрідженого газу в якості моторного палива, як екологічно чистого і економічного палива.Цьому сприяли його якісні характеристики і перш за все те, що він може одночасно виконувати функції інших продуктів таких як бензин. В результаті цього попит на нього постійно зростає по всьому світу.
В Україні зріджений газ використовують для заправки автомобілів, автонавантажувачів в складських приміщеннях, катерів, сільськогосподарської техніки.

Виховна година за темою:
«Поширення отруєння грибами, рослинами та їх насінням. Профілактика харчових отруєнь».

                                                        Виконав: Лапченко Л.В.


 
Мета: Вчити дітей основних правил харчування і приготування їжі; вчити запобігати інфекційним та книшковим інфекціям та основним правилам профілактики харчових отруєнь; розвивати увагу та пам'ять; виховувати навички гігієни і культури, турботу про своє здоров’я, повагу до оточуючих.
Обладнання: таблички з отруйними грибами та рослинами; етикетки харчових продуктів.
Клас: 5-А.
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
II. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
- Для чого людина повинна їсти?
- Яку їжу ви вважаєте корисною?
- Яких правил харчування ви дотримуєтесь?
- Що може стати причиною отруєння?
III. Вивчення нового матеріалу.
- Здоровій людині жити у світі чудово!
- Все доступно людині, коли вона здорова. Тоді вона весела, радісна і щаслива.
Людина може продуктивно працювати, добре вчитись, успішно розгадувати таємниці природи, приносити користь суспільству, в якому вона живе.
- Виберіть, що впливає на здоров’я людини:

харчування
одяг
праця

відпочинок
куриво
сон

наркотики
спорт
лінь

- Так, всі ці чинники впливають на здоров’я. Але, яка тема нашої бесіди ви дізнаєтесь, коли прочитаєте вислів, який належить давньогрецькому філософу:
“Ми живемо не для того, щоб їсти, але їмо для того, щоб жити ”
- Як ви розумієте цей вислів?
- На сьогоднішньому занятті ми поговоримо з вами про порширення отруєння грибами, рослинами та їх насінням. Профілактику харчових отруєнь.
- Разом з продуктами харчування у наш організм можуть потрапити отруйні речовини, що приведе до отруєння.
Отруєння – це реакція організму на отруйні речовини. Отруєння можуть викликати зіпсовані продукти, гриби, хімічні речовини, отруйні рослини.
- Гриби людина споживає у їжу з давніх часів. До їстівних відносяться білі гриби, красноголовці, маслюки, опеньки, грузді та ін.На жаль, не всі знають, які гриби можна їсти, а які – ні.
- Скажіть, будь-ласка, хто полюбляє ходити з дорослими в ліс по гриби?
- А які основні правила збирання грибів ви знаєте?
1. Робота в групах.
- Попрацюйте в групах і складіть пам’ятки для грибників.
(слухання відповідей дітей)
Щоб запобігти отруєнню, необхідно додержуватись таких правил:
1. Збирати гриби тільки з дорослими;
2. Збирати гриби потрібно тільки ті, які ви добре знаєте;
3. Ніколи не збирайте і не вживайте гриби, в яких біля основи ніжки є стовщення, і не куштуйте їх;
4. Намагайтеся брати гриби тільки з ніжкою;
5. Пам’ятайте про хибні опеньки;
6. Ніколи не вживайте сирі, червиві, в’ялі гриби.
Вчитель: Будьте також уважними при збиранні ягід і рослин, не збирайте і не вживайте рослини та ягоди, які вам не відомі.
доров'я і навіть життя людини, що отруїлася грибами, залежить від того, наскільки своєчасно їй нададуть медичну допомогу.
При будь-якому отруєнні грибами, навіть на перший погляд нетяжкому, слід негайно звернутися до лікаря.
Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, проноси, судоми, посилене потовиділення, мимовільне сечовиділення. До приходу лікаря необхідно перш за все постаратися будь-якими засобами вивести отруйну речовину з організму. Для цього необхідно звернутися до дорослих, щоб допомогли промити шлунок і спорожнити кишечник. Шлунок промивають теплою водою, содовим розчином або слабким розчином марганцевокислого калію.
Постраждалому не можна самому йти в лікарню, а також бігти або їхати на велосипеді. Це може сприяти швидкій дії отрути. Тому хворий до госпіталізації і в період перебування у лікарні повинен дотримуватися строгого постільного режиму.
Пам'ятайте — без грибів можна прожити!Бо отруєння грибами досить часто закінчується смертю.
Ви повинні знати ознаки неякісного стану продуктів харчування: неприємний запах, нетоварний вигляд, порушена упаковка, прострочений термін зберігання.
2.Робота в групах.
- Розгляньте етикетку харчового продукту. Визначте і запишіть.
I
V. Висновок:
- Так, діти, найцінніший скарб – здоров’я. Його на жодному ярмарку, в жодній крамниці не купиш, ні на що не виміняєш.
Діти, пам’ятайте!
Нема більшого багатства,
Як здоров’я ваше.
На радість вам – і тату, й мамі
Ростіть усі здорові і гарні!!!
IV. Підсумок заняття
- Для чого людині їсти?
- Які основні правила грибника?
- Що таке отруєння?
- Що може стати причиною отруєння?
- Що ви дізналися нового про профілактику харчових отруєнь?
 

24.12.2012